Co je nutriční terapie

"

Co to je „nutriční terapie“ a co řeší tento obor? "

Stejně tak jako odhodlání změnit své stravovací zvyklosti a vyřešit své problémy s výživou je, za kým se jako za výživovým specialistou vydáte je řešit!

Co to je nutriční terapie a co řeší tento obor?

Nutriční terapie je zdravotnický obor, stejně tak jako fyzioterapie, dentální hygiena apod. Proto by nutriční terapie měla být prováděna pouze pod vedením erudovaného odborníka. Těm lze důvěřovat, že jimi prováděná terapie nenapáchá více škody než užitku.

Je totiž mnoho osob, které poškozují svým provozováním tzv. výživových poraden pověst skutečným nutričním specialistům. Rádi se přitom nazývají „výživový poradce“, či používají další obdobné názvy, které mohou být pro klienty často matoucí.

Zřejmě se domnívají, že přečtením jedné knihy se z nich stanou odborníci. Problém je, že si většinou nevybírají příliš kvalitní literaturu. Nebo si z ní vytáhnou jen to, co chtějí. Jako jedna výživová poradkyně, kterou jsem poznala osobně. Doporučovala svým klientům ke každému jídlu místo potravin s obsahem sacharidů mořské řasy. Někde se dočetla, že konzumací řas zlepšíme své zdraví a dožijeme se vysokého věku. Zdroj si bohužel už nepamatovala. Naštěstí pro své klienty, svého působení zanechala.

Další tipy poradců si alespoň jako důkaz pro své klienty zaplatí absolvování některého z krátkodobých kurzů. Mají alespoň nějaké znalosti, ale přesto jak lze probrat výživu a vše co s ní souvisí během několika týdnů? Argument, že si informace doplnili samostudiem, nemají nikde potvrzen v podobě odborné zkoušky.

Svými neznalostmi všichni tito „poradci“ mohou ohrozit zdravotní stav svých klientů. Případů, kdy takto došlo k poškození zdraví, není zrovna málo.

Za jeden z nejzávažnějších považuji ten, kdy klientka skončila měsíc na jednotce intenzivní péče v jedné z nemocnic v Praze. Klientka důvěřovala výživovému poradci natolik, že dodržovala výživový plán drastické nízkoenergetické diety, vytvořené „fitness výživovým poradcem“. Není se čemu divit, že se tato klientka už během hospitalizace dovolávala odškodnění.

Jak tedy poznat kvalitního nutričního specialistu? Kvalitní nutriční specialisté se oproti „výživovému poradci“ můžou prokázat ukončeným vzděláním na vyšších odborných a vysokých školách v některém z oboru výživa člověka (například lékař - dietolog, nelékař - nutriční terapeut). Mají ucelené znalosti z oblasti anatomie a fyziologie člověka, fyziologie příjmu potravy a metabolismu jednotlivých živin, znalosti z výživy člověka a výživy při různých typech onemocnění (léčebné výživy). Díky svým znalostem jak teoretickým, tak i praktickým vědí, jak Vám mají pomoci dosáhnout efektivně výsledků, které jste si stanovili na úplném začátku terapie a kvůli kterým jste se rozhodli přijít. Během nutriční terapie zohledňuji Váš aktuální zdravotní stav. Podle toho poté upravují vhodně svá doporučení.

Přivodit si zdravotní komplikace jistě nebyl prvotní impulz, proč jste se rozhodli upravit svůj stravovací režim a vydat se k odborníkovi. Proto, pokud se rozhodnete na nutriční terapii, vybírejte pečlivě, komu se svěříte své zdraví do péče.

 

 

Simona Slánská, DiS. – registrovaný nutriční terapeut

ViaFit,s.r.o. – ambulance nutriční terapie

www.viafit.cz

Vaše dotazy
MUDr. Miroslava Průchová odpovídá na Vaše dotazy...


"

Dobrý den, Měla bych dotaz, je mi 20 let a mám každé oko jinak velké (oční štěrbinu). Zajímalo by mě, jestli se dá tato vada operovat a kolik by to případně stálo? Děkuji Lucka"

Dobrý den, pokud máte tento problém od narození, tak je to na menším oku vrozená ptoza víčka. Tuto vadu musí posoudit oční lékař a musí se vyjádřit k velikosti vady, k funkci svalu. Na plastické chirurgii vybereme vhodný typ operace, tuto potom hradí pojišťovna. S pozdravem Dr.růchová

"

Dobrý večer,měla bych zájem o tuto operaci, jsem sice zaměstnaná, ale nemám dostatek peněz v hotovosti. Ptám se tedy, zda je možné uhradit tak zákrok v několika splátkách, nebo zda třeba částečně nepřispívá zdravotní pojišťovna. Děkuji za odpověď."

Dobrý den, určitě se zastavte na konzultaci, kde  rozhodneme jaký typ operace uděláme a kolik bude stát. Zdravotní pojišťovna na tento typ operace nepřispívá a bohužel na splátky operace možná není. S pozdravem Dr.Průchová