Pryč s pytlíky pod očima!

"

Učiňte váš pohled podmanivým. "

Určitě to také znáte. Ráno se probudíte veselá a svěží, ale první pohled do zrcadla je zdrcující – pod očima jsou nevzhledné pytlíky, které rozhodně nepomáhají tomu, aby byl váš pohled podmanivý. Takže, co s tím?

Co způsobuje kruhy a váčky pod očima?

Kruhy a váčky pod očima mohou mít nejrůznější příčiny. V mládí to často bývají následky prohýřené noci, v průběhu které jste toho moc nenaspaly. S přibývajícím věkem se ale pytlíky pod očima objevují spíše jako příznaky stárnutí. Pokožka v okolí oči totiž obsahuje velmi málo mazových žláz, a proto velmi snadno ztrácí vodu. První vrásky se tedy v těchto místech obvykle objevují dříve než v ostatních částech obličeje. Váčky pod očimaale mohou být i důsledkem vrozené dispozice. Mohou také upozorňovat na některá onemocnění, například na problémy s ledvinami, infekci močového traktu či zánět dutin.

Věnujte očím náležitou péči

Jestliže chcete, aby pokožka kolem vašich očí byla co nejdéle pevná, musíte se jí patřičně věnovat. Kosmetické firmy se doslova předhánějí v tom, kdo přijde na trh s účinnějším krémem, takže v tomto směru máte z čeho vybírat. Každopádně byste na pokožku kolem očí měly používat speciální oční krémy, které mají jiné složení, než běžné hydratační krémy na obličej.

Správnou životosprávou ke krásnému pohledu

Říká se, že oči jsou oknem do duše. Něco na tom rozhodně bude, protože Vaše oči a jejich okolí na Vás často prozradí, jak zdravě žijete. Jestliže tedy chcete něco udělat nejen pro své zdraví, ale i krásný pohled, dodržujte následující zásady:

  • omezte pití alkoholu, kávy a černého čaje
  • naopak pijte dostatek vody, denní příjem tekutin by měl být minimálně 2 litry
  • snažte se vyhýbat stresu
  • dopřávejte si dostatek spánku
  • jezte pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály
  • v létě noste sluneční brýle, které vaše oči chrání před škodlivým UV zářením

První pomoc proti váčkům pod očima

I při pravidelné péči a správné životosprávě se někdy probudíte s očima, které volají  SOS. V tu chvíli zkuste staré a osvědčené metody našich babiček. Pomáhá například obklad z bramborové šťávy. Pokud se Vám nechce ji mačkat, můžete si na oči položit celý plátek brambory. Pomáhá i plátek okurky, a nebo sáček od čaje. Výborné jsou i chladivé gelové obklady, nebo prostě jen kapesník namočený ve studené vodě. Tyto metody však účinkují jen jednorázově. Pokud se tedy s pytlíky pod očima probouzíte pravidelně, pak to chce nějaké trvalejší řešení.

Na oči s laserem

Jednou z metod pro odstranění váčků pod očima je laser. Výhodou laserové operace je, že po ní nezůstávají žádné jizvy, operuje se totiž z přístupu za spodním očním víčkem. To je ale důvod, proč jsou tyto operace vhodné spíše pro mladší ženy či muže, jejichž kůže je ještě dostatečně elastická.

Odstranění váčků pro každého

U řady pacientů, zejména u těch starších, je nutné odstranit i přebytek kůže dolního či horního víčka. V tom případě je nejlepší metodou plastická operace očních víček neboli blepharoplastika. Nejde o žádný složitý zákrok, provádí se v lokální anestezii a není nutná následná hospitalizace. Plastická operace očních víček nemusí být prováděna jen z estetických důvodů. Uvolněná kůže na očních víčkách totiž může vést i ke ztíženému pohybu víček, k zvýšené únavě očí či ke zhoršování periferního vidění. Všechny tyto obtíže vám plastická operace očních víček pomůže odstranit. A kde se tyto operace provádějí? Jedním z odborných pracovišť je oddělení plastické chirurgie Fakultní nemocnice Plzeň, kde plastické operace očních víček provádí MUDr. Miroslava Průchová.

Vaše dotazy
MUDr. Miroslava Průchová odpovídá na Vaše dotazy...


"

Dobrý den, Měla bych dotaz, je mi 20 let a mám každé oko jinak velké (oční štěrbinu). Zajímalo by mě, jestli se dá tato vada operovat a kolik by to případně stálo? Děkuji Lucka"

Dobrý den, pokud máte tento problém od narození, tak je to na menším oku vrozená ptoza víčka. Tuto vadu musí posoudit oční lékař a musí se vyjádřit k velikosti vady, k funkci svalu. Na plastické chirurgii vybereme vhodný typ operace, tuto potom hradí pojišťovna. S pozdravem Dr.růchová

"

Dobrý večer,měla bych zájem o tuto operaci, jsem sice zaměstnaná, ale nemám dostatek peněz v hotovosti. Ptám se tedy, zda je možné uhradit tak zákrok v několika splátkách, nebo zda třeba částečně nepřispívá zdravotní pojišťovna. Děkuji za odpověď."

Dobrý den, určitě se zastavte na konzultaci, kde  rozhodneme jaký typ operace uděláme a kolik bude stát. Zdravotní pojišťovna na tento typ operace nepřispívá a bohužel na splátky operace možná není. S pozdravem Dr.Průchová